Uppvidinge kommun, till startsida
Du är här:

Sammanträdesdagar 2018

Kommunfullmäktige
Tisdagar klockan 18.30.
Det börjar med allmänhetens frågestund som pågår i 30 minuter.

30 Januari, politisk debatt

Alstermo



 

27 februari

Lenhovda

25 september

Norrhult

 

27 mars

Norrhult

30 oktober

Åseda

 

24 april

Åseda

27 november

Alstermo

 

29 maj

Alstermo

18 december

 Lenhovda

 

26 juni

Fröseke

 

 

 

28 augusti

Lenhovda

 

 

 

 

Kommunstyrelsen
Tisdagar klockan 13.00 i kommunhuset i Åseda

13 februari

14 augusti

 

 

 

13 mars

11 september

 

 

 

10 april

16 oktober (heldag)

 

 

 

8 maj (heldag)

13 november

 

 

 

12 juni

11 december

 

 

 

 

Kommunstyrelsens arbetsutskott
Torsdagar klockan 8.30 i kommunhuset i Åseda

11 januari

9 augusti

 

 

 

8 februari

6 september

 

 

 

1 mars (Inställt)

5 oktober

 

 

 

5 april (Inställt)

4 november

 

 

 

3 maj

8 november

 

 

 

 7 juni (Inställt)                         6 december

Kommunstyrelsens kultur- och föreningsutskott
Tisdagar klockan 13.00 i kommunhuset i Åseda

27 februari

 

 

 

 

23 april kl. 14:00

 

 

 

 

5 juni (Inställt)

 

 

 

 

25 sptember

 

 

 

 

27 november

 

 

 

 

 

Kommunstyrelsens tekniska utskott
Tisdagar klockan 8.30 i kommunhuset i Åseda

27 februari

 25 september

 

 

 

24 april

 27 november

 

 

 

5 juni (Inställt)

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Kommunstyrelsens personalutskott
Torsdagar klockan 14.00 i kommunhuset i Åseda

11 januari

 9 augusti

31 januari, (onsdag kl. 16:00)

 4 oktober

5 april

 27 november

7 juni

 


 

 

Barn- och utbildningsnämnden
Onsdagar klockan 13.30

7 februari

15 augusti

7 mars

5 september - Inställt

4 april

10 oktober

2 maj

7 november

5 juni

5 december

 

Barn- och utbildningsnämndens gymnasieutskott
Inga fasta dagar eller tider

26 februari måndag 13:00

26 april torsdag 13:00

26 mars måndag 13:00

30 maj onsdag 08:30

Socialnämnden
Torsdagar klockan 13.00 i Lenhovda.

8 februari

6 september

8 mars

11 oktober

5 april

8 november

3 maj

6 december

7 juni

 

 

Miljö- och byggnadsnämnden
Torsdagar klockan 13.30 i kommunhuset i Åseda. Beredning äger rum 9 dagar innan sammanträdet.

26 januari

23 augusti

 

22 februari

27 september

 

22 mars

25 oktober

 

26 april

22 november

 

31 maj

20 december

 

14 juni

 

 

Sidan senast uppdaterad: 2018-08-09
Maximera
Minimera
Kontakt

Nämndsekreterare
Kommunstyrelse, Kommunfullmäktige
Magda Gyllenfjell
Telefon 073-3367945
magda.gyllenfjell@uppvidinge.se

Personalutskott, tekniska utskottet, kultur- och föreningsutskottet
Magda Gyllenfjell
Telefon 0474-470 11
magda.gyllenfjell@uppvidinge.se

Socialnämnd
Emma Modig
Telefon 0474-472 82
emma.modig@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsnämnd
Fanni Nilsson
Telefon 0474-476 41
fanni.nilsson@uppvidinge.se

Miljö- och byggnadsnämnd
Marcus Landley
Telefon 0474-470 70
marcus.landley@uppvidinge.se

Kommunfullmäktige
Ordförande
Ingrid Hugosson (C)
Mobil 073-202 12 67
ingrid.hugosson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Peter Skog Lindman (S)
Mobil 070-5147101
peter.skog@uppvidinge.se

Andre vice ordförande
Margareta Schlee (M)
Mobil 073-361 86 92
m.schlee@uppvidinge.se

Kommunstyrelsen
Ordförande
Åke Carlson (C)
Telefon 0474-470 28 (kopplad till mobil)
ake.carlson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Niklas Jonsson (S)
Telefon 0474-470 35
niklas.jonsson@uppvidinge.se

Kommunchef
Christer Lindberg
Telefon 0474-470 25
christer.lindberg@uppvidinge.se

Kommunstyrelsens arbetsutskott
Ordförande
Åke Carlson (C)
Telefon 0474-470 28 (kopplad till mobil)
ake.carlson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Niklas Jonsson (S)
Telefon 0474-470 35
niklas.jonsson@uppvidinge.se

Kultur-och föreningsutskott
Ordförande
Niklas Jonsson (S)
Telefon 0474-470 35
niklas.jonsson@uppvidinge.se

Tekniskt utskott
Ordförande
Åke Carlson (C)
Telefon 0474-470 28 (kopplad till mobil)
ake.carlson@uppvidinge.se

Personalutskott
Ordförande
Åke Carlson (C)
Telefon 0474-470 28 (kopplad till mobil)
ake.carlson@uppvidinge.se
______________

Socialnämnd
Ordförande
Thomas Lindberg (C)
Mobil 070-657 98 32
thomas.lindberg@uppvidinge.se

Vice ordförande
Lars-Eric Hammarström (S)
Telefon 0474-409 67
lars-erik.hammarstrom@uppvidinge.se

Förvaltningschef
Telefon 0474-473 71
socialforvaltningen@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsnämnd
Ordförande
Torbjörn Gustafsson (C)
Mobil 010-471 61 57
torbjorn.gustafsson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Peter Skog Lindman (S)
Mobil 070-5147101
peter.skog@uppvidinge.se

Förvaltningschef
Mikael Falk
Telefon 0474-476 40
mikael.falk@uppvidinge.se
______________

Miljö- och byggnadsnämnd
Ordförande
Ingemar Hugosson (C)
Mobil 070-337 16 20
ingemar.hugosson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Kenth Bergqvist (S)
Mobil
kenth.bergqvist@uppvidinge.se

Förvaltningschef
Karin Holst
Telefon 0474-470 84
karin.holst@uppvidinge.se

Uppvidinge kommun, Box 59, 364 21 Åseda,  Telefon 0474-470 00    |    Kontakta oss    Här ligger Uppvidinge