Kontakt och öppettider

Välkommen till Uppvidinge kommun!

Kontakt

Uppvidinge kommun

Box 59, 364 21 Åseda
Besöksadress: Kyrkbacken, Åseda

Telefon växel: 0474-470 00
Fax: 0474-470 01
E-post: info@uppvidinge.se

Hitta till kommunhuset Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Välfärds- och omsorgsförvaltningen

Box 43, 364 03 Lenhovda

Telefon växel: 0474-470 00
Fax: 0474-472 84
E-post: von@uppvidinge.se


Fakturainformation

Organisationsnummer: 212000-0605

Stöd och hjälp med telefonsamtal

Om du har en funktionsnedsättning eller är i behov av stöd eller hjälp i telefonsamtal kan du ringa till oss på Uppvidinge kommun med hjälp av Post- och telestyrelsens (PTS) kostnadsfria samtalsförmedlande tjänster. Alla uppgifter om detta hittar du på följande sida:

Stöd och hjälp med telefonsamtal

Öppettider

Här nedanför hittar du öppettider för växel, reception i kommunhuset och länkar till öppettider för Linneberga återvinningscentral och Uppvidinge bibliotek.

Öppettider

Växeln

Måndag-torsdag: 08.00-12.00, 13.00-16.30 (vecka 26-32 stänger växeln klockan 16.00)
Fredag: 08.00-12.00, 13.00-16.00.
Dag före helgdag, dag före julafton och nyårsafton samt på klämdagar: 08.00-12.00.

Receptionen kommunhuset i Åseda

Måndag-torsdag: 08.00-12.00, 12.45-16.00 (vecka 27-31 stänger receptionen 15.00)
Fredag: 08.00-12.00, 12.45-15.00
Dag före helgdag, dag före julafton och nyårsafton samt på klämdagar: 08.00-12.00.

Linneberga återvinningscentral

Öppettiderna för Linneberga återvinningscentral hittar du på Kretslopp Sydosts webbplats:

Återvinningscentraler Kretslopp Sydost Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Uppvidinge bibliotek

För bibliotekens öppettider, se Uppvidinge biblioteks webbplats:

Uppvidinge bibliotek Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Personal

Här finns kontaktuppgifter till ofta efterfrågade personer. E-postadress till tjänstepersoner skrivs enligt principen förnamn.efternamn@uppvidinge.se

Kommun och politik

Gemensam e-postadress för kommunledningsförvaltningen: ledningskontoret@uppvidinge.se

Kommunstyrelsens ordförande
Simon Bring (SD)
Telefon: 0474-470 35
simon.bring@uppvidinge.se

Kommunstyrelsens vice ordförande
Viktoria Birgersson (C)
Telefon: 0474-470 30
viktoria.birgersson@uppvidinge.se

Kommunchef
Anne Hallberg
Telefon: 0474-470 25
anne.hallberg@uppvidinge.se

Kommunkansliet

Beredskapssamordnare
Charlott Åberg
Telefon: 0474-470 64
charlott.aberg@uppvidinge.se

Kommunikationsansvarig
Emelie Petersson
Telefon: 0474-470 32
emelie.petersson@uppvidinge.se

Näringslivsutveckling
Peter Holgersson
Telefon: 0474-470 67
peter.holgersson@uppvidinge.se

Kommunsekreterare
Alexander Arbman
Telefon: 0474-470 29
alexander.arbman@uppvidinge.se

Nämndsekreterate
Axel Lunden
Telefon: 0474-470 11
axel.lunden@uppvidinge.se

Planerare
Johan Håkansson
Telefon: 0474-470 24
johan.hakansson@uppvidinge.se

Utvecklingsstrateg
Katja Schönbeck
Telefon: 0474-470 20
katja.schonbeck@uppvidinge.se

Digitaliseringsledare
Hannah Bengtsson
Telefon: 0474-470 15
hannah.bengtsson@uppvidinge.se

Receptionen, kommunhuset
Telefon: 0474-470 38
receptionen@uppvidinge.se

HR

HR-chef
Annika Edvardsson
Telefon: 0474-470 23
annika.edvardsson@uppvidinge.se

Ekonomi

Ekonomichef
Erik Karlsson
Telefon: 0474-470 14
erik.karlsson1@uppvidinge.se

Upphandlare
Sara Lif Andersson
Telefon: 0474-470 37
sara.lif-andersson@uppvidinge.se

Valkansli

Telefon: 070-819 41 86
vn@uppvidinge.se

Dataskyddsombud

Dataskyddsombud
Thina Rydell
Telefon: 0481-452 30
dataskyddsombud@nybro.se

Förskola och skola

Gemensam e-postadress för Barn- och utbildningsförvaltningen: bun@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef
Bodil Gustafsson
Telefon: 0474-476 40
bodil.gustafsson@uppvidinge.se

Utvecklingsledare
Anna Vinqvist
Telefon: 0474-476 43
anna.vinqvist@uppvidinge.se

Utvecklingsledare mot förskola
Elin Sandström
Telefon: 0474-476 49
elin.sandstrom@uppvidinge.se

Förvaltningssekreterare
Sara Gille
Telefon: 0474-476 41
sara.gille@uppvidinge.se

Skolskjutssamordnare
Johanna Höglander
Telefon: 0474-476 37
skolskjuts@uppvidinge.se

Förvaltningsadministratör
Johanna Jonsson
Telefon: 0474-476 39
johanna.jonsson@uppvidinge.se

Integrationssamordnare
Johanna Höglander
Telefon: 0474-476 37
johanna.hoglander@uppvidinge.se


Administratörer inom barn- och utbildningsförvaltningen

Uppvidinge lärcenter - Lenhovdaskolan - Ekens fritidshem -
Vintergatans förskola

Elisabeth Lindberg
Telefon: 0474-471 33
elisabeth.lindberg@uppvidinge.se

Åsedaskolan F-6 - Åsedaskolan 7-9 - Nottebäckskolan - Åbackens fritidshem - Tornsvalans fritidshem - Gläntans förskola - Björkåkra förskola - Svalans förskola
Annika Berglund
Telefon: 0474-471 08
annika.berglund@uppvidinge.se

Alstermoskolan - Älghultskolan - Ekängsskolan - Regnbågens fritidshem - Älgalyckans fritidshem - Junibackens förskola - Älgalyckans förskola
Magda Karlsson
Telefon: 0474-474 02
magda.karlsson@uppvidinge.se


Förskolor

Södra området

Tillförordnad rektor
Ann Axelsson
Telefon: 0474-473 87
ann.axelsson@uppvidinge.se

Junibacken
Besöks- och postadress: Skolgatan 3, 364 43 Alstermo
Fler kontakter på Junibacken

Älgalyckan
Besöks- och postadress: Högsbyvägen 3, 364 95 Älghult
Fler kontakter på Älgalyckan


Västra området

Tillförordnad rektor Svalans förskola
Ann-Marie Brundin Runesson
Telefon: 0474-476 38
ann-marie.brundin-runesson@uppvidinge.se

Besöks- och postadress: Klavrevägen 32, 364 44 Norrhult
Fler kontakter på Svalan

Rektor Vintergatans förskola
Elin Hägglund
Telefon: 0474-476 34
elin.hagglund@uppvidinge.se

Besöks- och postadress: Villagatan 5, 364 42 Lenhovda
Fler kontakter på Vintergatan


Norra området

Rektor
Catrin Olsson
Telefon: 0474-476 70
catrin.olsson@uppvidinge.se

Björkåkra
Adress: Ekvägen 1, 364 30 Åseda
Fler kontakter på Björkåkra

Gläntan
Adress: Karlagatan 37, 364 31 Åseda
Fler kontakter på Gläntan


Grundskolor

Alstermoskolan F-6

Besöks- och postadress: Skolgatan 1, 364 43 Alstermo

Rektor
Magnus Assarsson
Telefon: 0474-474 76
magnus.assarsson@uppvidinge.se
Fler kontakter på Alstermoskolan


Lenhovdaskolan F-6

Besöks- och postadress: Kyrkogatan 5, 364 41 Lenhovda 

Rektor
Ing-Marie Johansson
Telefon: 0474-473 86
ing-marie.johansson@uppvidinge.se
Fler kontakter på Lenhovdaskolan


Nottebäckskolan F-6

Besöks- och postadress: Klavrevägen 32, 364 44 Norrhult

Rektor
Nina Ståhlgren
Telefon: 0474-472 49
nina.stahlgren@uppvidinge.se
Fler kontakter på Nottebäckskolan


Åsedaskolan F-6

Postadress: Box 59, 364 21 Åseda
Besöksadress: Östra kyrkogatan 7, 364 30 Åseda

Rektor
Malin Johansson
Telefon: 0474-476 45
malin.johansson1@uppvidinge.se
Fler kontakter på Åsedaskolan F-6


Åsedaskolan 7-9

Postadress: Box 59, 364 21 Åseda
Besöksadress: Östra kyrkogatan 7, 364 30 Åseda

Rektor
Eva Thörn
Telefon: 0474-471 04
eva.thorn@uppvidinge.se
Fler kontakter på Åsedaskolan 7-9


Älghultskolan 7-9

Besöks- och postadress: Högsbyvägen 5, 364 95 Älghult

Rektor
Magnus Assarsson
Telefon: 0474-474 14
magnus.assarsson@uppvidinge.se
Fler kontakter på Älghultskolan

Anpassad grundskola

Ekängsskolan

Besöks- och postadress: Hasslavägen 1, 364 41 Lenhovda

Rektor
Isabella Björnlund
Telefon: 0474-473 67
isabella.bjornlund@uppvidinge.se
Fler kontakter på Ekängsskolan

 

Uppvidinge lärcenter

Postadress: Box 59, 364 21 Åseda
Besöksadress: Floragatan 2, 364 31 Åseda

Rektor
Caj Larsson (Stigson)
Telefon: 0474-472 00
caj.larsson@uppvidinge.se

Näringslivssamordnare
Peter Holgersson
Telefon: 0474-470 67
peter.holgersson@uppvidinge.se

Studie- och yrkesvägledare
Peter Johansson
Telefon: 0474-472 02
syv@uppvidinge.se

Planerare
Sasa Lazarov
Telefon: 0474-472 12
sasa.lazarov@uppvidinge.se
Fler kontakter på Uppvidinge lärcenter


Elevhälsa och hälsovård

Adress: Östra kyrkogatan 7, 364 30 Åseda 

Verksamhetschef
Yvonne Petersson
Telefon: 0474-471 22
yvonne.petersson@uppvidinge.se

Kommunalt aktivitetsansvar
Ronja Sköld
Telefon: 0474-471 07
ronja.skold@uppvidinge.se
Fler kontakter till Elevhälsa och hälsovård


Uppvidinge kulturskola

Besöksadress: Olofsgatan 17, 364 30 Åseda
Postadress: Box 59, 364 21 Åseda

Enhetschef
Mona B. Klöfver
Telefon: 0474-471 40
mona.klofver@uppvidinge.se

Administratör
Lina Granehäll
Telefon: 0474-471 41

Telefontider:
Onsdagar klockan 09.00 -11.00
Torsdagar klockan 10.00 - 12.00

E-post: kulturskolan@uppvidinge.se

Stöd och omsorg

Gemensam e-postadress för Välfärds- och omsorgsförvaltningen: von@uppvidinge.se

Mottagningsfunktion individ- och familjeomsorg

Mottagningsfunktionen tar emot alla nya ärenden

Via kommunens växel, telefon: 0474-470 00
Telefontid: måndag-torsdag 08.00-16.00 fredagar 8.00-15.00
ifo@uppvidinge.se

Ekonomiskt bistånd/ Försörjningsstöd

Vid pågående ärenden

Via kommunens växel, telefon: 0474-470 00
Telefontid: Måndag, tisdag, torsdag, fredag 08.30-09.30

Övergripande funktioner stöd och omsorg

Förvaltningschef välfärds- och omsorgsförvaltningen
Annie-Lie Jarhult
Telefon: 0474-473 71
annie-lie.jarhult@uppvidinge.se

Individ- och familjeomsorgschef
TF Birthe Björkenstock Nilson
Telefon: 0474-472 86
birthe.bjorkenstock-nilson@uppvidinge.se

Omsorgschef
Anette Cronholm
Telefon: 0474-472 60
annette.cronholm@uppvidinge.se

Hälso- och sjukvårdschef
Birthe Björkenstock-Nilson
Telefon: 0474-472 81
birthe.bjorkenstock-nilson@uppvidinge.se

Budget- och skuldrådgivare
Selmon Rama
Telefon: 0474-470 53
selmon.rama@uppvidinge.se

Medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS)
TF Jenny Johansson
Telefon: 0474-473 37
jenny.johansson@uppvidinge.se

Socialt ansvarig samordnare (SAS)
TF Johanna Ekbring
Telefon: 0474-472 79
johanna.ekbring@uppvidinge.se

Anhörigsamordnare
Hanna Johansson
Telefon: 0474-473 95
hanna.johansson@uppvidinge.se

Förvaltningssekreterare
Simon Andersson
Telefon: 0474-472 82
simon.andersson@uppvidinge.se

Överförmyndarhandläggare
Katarina Gasslander
Telefon: 0474-470 09 (telefontid vardagar 10.00-12.00)
katarina.gasslander@nybro.se

Enhetschefer välfärds- och omsorgsförvaltningen

Enhetschef hemtjänsten Norrhult/Åseda
Emilia Kahn
Telefon: 0474-473 34
emilia.kahn@uppvidinge.se

Enhetschef hemtjänsten Lenhovda/Älghult
Martin Pettersson
Telefon: 0474-473 08
martin.pettersson@uppvidinge.se

Enhetschef Lingården, Lenhovda
Jawid Hashemi
Telefon: 0474-473 28
jawid.hashemi@uppvidinge.se

Enhetschef Olofsgården, Åseda
Jasmina Selimovic
Telefon: 0474-471 54
jasmina.selimovic@uppvidinge.se

Enhetschef Solglimten, Norrhult
Jasmina Selimovic
Telefon: 0474-472 24
jasmina.selimovic@uppvidinge.se

Enhetschef Storgården, Älghult
Sari Jonsson
Telefon 0474-474 36
sari.jonsson@uppvidinge.se

Enhetschef daglig verksamhet, LSS, personlig assistans och Videbo
Lisa Johansson
Telefon: 0474-473 81
lisa.johansson1@uppvidinge.se

Enhetschef gruppbostäder
Mira Drazic
Telefon: 0474-473 73
mira.drazic@uppvidinge.se

Enhetschef öppenvården
Pia Lindgren
Telefon: 0474-471 90
pia.lindgren@uppvidinge.se

Bistånds- och LSS-handläggare

Telefontid vardagar: 08.00-09.00

Biståndshandläggare Åseda
0474-473 90

Biståndshandläggare Älghult och Norrhult
0474-473 91

Biståndshandläggare Lenhovda och Klavreström
0474-472 95

LSS och Socialpsykiatrihandläggare
Telefon: 0474-473 92
Telefon: 0474-472 91

Distriktsrehab

Telefon: 0474-473 47
Telefontid vardagar 08.00-09.00

Hemsjukvård

Telefontid vardagar: 09.30-10.00 (Åseda, Norrhult, Lenhovda) Telefontid vardagar: 07.30-08.00 (Älghult)

Hemsjukvård Åseda
Telefon: 0474-471 62

Hemsjukvård Norrhult
Telefon: 0474-472 32

Hemsjukvård Lenhovda
Telefon: 0474-473 27

Hemsjukvård Älghult
Telefon: 0481-474 35

Etablering och arbetsmarknad

Enhetschef etablerings- och arbetsmarknadsavdelningen
Martina Gustafsson
Telefon: 0474-470 90
martina.gustafsson@uppvidinge.se

Kost

Avdelningschef/enhetschef kost Åseda
Per Lindgren
Telefon: 0474-471 61
per.lindgren@uppvidinge.se

Enhetschef kost Älghult
Ing-Marie Jonsson
Telefon: 0474-474 34
ing-marie.jonsson@uppvidinge.se

Enhetschef kost Norrhult
Lis Wilsson
Telefon: 0474-472 28
lis.wilsson@uppvidinge.se

Bo, bygga och miljö

Förvaltningschef miljö- och byggnadsförvaltningen
Johanna Fältström
Telefon: 0474-470 84
johanna.faltstrom@uppvidinge.se

Förvaltningschef samhällsserviceförvaltningen
Michel Tränefors
Telefon: 0474-470 13
michel.tranefors@uppvidinge.se

Tekniska avdelningen

Gemensam e-postadress till tekniska avdelningen: tekniska.avdelningen@uppvidinge.se

Kundtjänst Tekniska avdelningen
Telefon: 0474-470 75

Arbetsledare
Lars Axelsson
Telefon: 0474-470 76
lars.axelsson@uppvidinge.se

Handläggare för abonnentfrågor
Carina Lindau
Telefon: 0474-470 63
tekniska.avdelningen@uppvidinge.se

Miljö- och byggnadsförvaltningen

Gemensam e-postadress till Miljö- och byggnadsförvaltningen: mbn@uppvidinge.se

Byggnadsinspektör
John Pettersson
Telefon: 0474-470 69
john.pettersson@uppvidinge.se

Byggadministratör
Jonas Karlsson
Telefon: 0474-470 72
jonas.karlsson@uppvidinge.se

Kart-, mät- och GIS-ansvarig
Henrik Johansson
Telefon: 0474-470 71
henrik.johansson@uppvidinge.se

Planarkitekt
Oskar Johansson
Telefon: 0474-470 68
oskar.johansson@uppvidinge.se

Planarkitekt
Magnus Josefsson
Telefon: 0474-470 73
magnus.josefsson@uppvidinge.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Per-Ove Oscarsson
Telefon: 0474-470 82
per-ove.oskarsson@uppvidinge.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör

Nadin Scheffler
Telefon: 0474-470 83
nadine.scheffler@uppvidinge.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Emmy Freij
Telefon: 0474-470 86
emmy.freij@uppvidinge.se

Livsmedelsinspektör
Karin Settersjö
Telefon: 0474-470 80
karin.settersjo@uppvidinge.se

Förvaltningssekreterare
Sara Malek
Telefon: 0474-470 70
sara.malek@uppvidinge.se



Uppleva och göra

Gemensam e-postadress till Kultur- och fritidsavdelningen: kulturochfritid@uppvidinge.se

Avdelningen för kultur och fritid

Kultur- och fritidschef
Kasia Musial
Telefon: 0474-470 33
kasia.musial@uppvidinge.se

Kultur- och fritidskonsulent
Sophie Palm
Telefon: 0474-470 31
sophie.palm@uppvidinge.se

Turistinformation

Receptionen kommunhuset
Telefon: 0474-470 38
receptionen@uppvidinge.se

Förtroendevalda

Kommunfullmäktige

Ordförande
Ingrid Hugosson (C)
ingrid.hugosson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Robert Fredriksson (SD)
robert.fredriksson@uppvidinge.se

Andre vice ordförande
Peter Danielsson (S)
peter.danielsson@uppvidinge.se

Kommunstyrelsen

Ordförande
Simon Bring (SD)
Telefon: 0474-470 35
simon.bring@uppvidinge.se

Vice ordförande
Viktoria Birgersson (C)
Telefon: 0474-470 30
viktoria.birgersson@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsnämnden

Ordförande
Robert Fredriksson (SD)
robert.fredriksson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Lennart Löfqvist (C)
lennart.lofqvist@uppvidinge.se

Välfärds- och omsorgsnämnden

Ordförande
Torbjörn Gustafsson (C)
torbjorn.gustafsson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Matthias Sjöberg (V)
matthias.sjoberg@uppvidinge.se

Miljö- och byggnadsnämnden

Ordförande
Rickard Revelj (SD)
rickard.revelj@uppvidinge.se

Vice ordförande
Johan Linnér (M)
johan.linner@uppvidinge.se

Krisledningsnämnden/Kommunstyrelsens arbetsutskott

Ordförande
Simon Bring (SD)
Telefon: 0474-470 35
simon.bring@uppvidinge.se

Vice ordförande
Viktoria Birgersson (C)
Telefon: 0474-470 30
viktoria.birgersson@uppvidinge.se

Valnämnden

Ordförande
Carl-Johan Önnered (C)
carl-johan.onnered@uppvidinge.se

Vice ordförande
Bjarne Svensson (S)
bjarne.svensson@uppvidinge.se

Revisorerna

Ordförande
Benny Jarhall (S)
benny.jarhall@uppvidinge.se

Vice ordförande
Åke Carlson (C)
ake.carlson@uppvidinge.se

Lyssna