Kontakt och öppettider

Välkommen till Uppvidinge kommun!

Kontakt

Uppvidinge kommun

Box 59, 364 21 Åseda
Besöksadress: Kyrkbacken

Telefon växel: 0474-470 00
Fax: 0474-470 01
E-post: info@uppvidinge.se

Hitta till kommunhusetlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Socialförvaltningen

Box 43, 364 03 Lenhovda
Besöksadress: Storgatan 29

Telefon växel: 0474-470 00
Fax: 0474-472 84
E-post: socialkontoret@uppvidinge.se

Hitta till Socialförvaltningenlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Fakturainformation

Organisationsnummer: 212000-0605

Öppettider

Här nedanför hittar du öppettider för växel, reception i kommunhuset, reception på socialförvaltningen och Linneberga återvinningscentral.

Öppettider

Växeln

Måndag-torsdag: 08.00-12.00, 13.00-16.30
Fredag: 08.00-12.00, 13.00-16.00.
Dag före helgdag, julafton och nyårsafton samt klämdagar: 08.00-12.00.

Receptionen kommunhuset i Åseda

Måndag-torsdag: 08.00-12.00, 12.45-16.00
Fredag: 08.00-12.00, 12.45-15.00
Dag före helgdag, julafton och nyårsafton samt "klämdagar": 08.00-12.00.

Receptionen Socialförvaltningen i Lenhovda

Måndag-fredag 08.30-11.30.

Linneberga återvinningscentral

Helgfria måndagar och onsdagar klockan 07.00-18.30.
Från 2019, sista helgfria lördagen i varje månad klockan 09.00-12.30.

Uppvidinge bibliotek

För bibliotekens öppettider, se Uppvidinge biblioteks webbplats:

Uppvidinge biblioteklänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Personal

Här finns kontaktuppgifter till ofta efterfrågade personer. E-postadress till tjänstemän skrivs enligt principen förnamn.efternamn@uppvidinge.se

Kommun och politik

Gemensam e-postadress för kommunledningsförvaltningen: ledningskontoret@uppvidinge.se

Kommunalråd
Niklas Jonsson (S)
Telefon: 0474-470 35, 070-543 55 60
niklas.jonsson@uppvidinge.se

Oppositionsråd
Anders Käll (M)
Telefon: 0474-470 30
anders.kall@uppvidinge.se

Kommunchef (tillförordnad)
Lars Engqvist
Telefon: 0474-470 25
lars.engqvist@uppvidinge.se

Kommunkansliet

Beredskapssamordnare
Charlott Åberg
Telefon: 0474-470 64
charlott.aberg@uppvidinge.se

Kommunikationsansvarig
Anna Tigerström
Telefon: 0474-470 32, 076-898 74 26
anna.johansson-tigerstrom@uppvidinge.se

Kommunsekreterare
Emma Majlöv Modig
Telefon: 0474-470 29
emma.majlov-modig@uppvidinge.se

Näringslivsutvecklare
Magnus Jonsson
Telefon: 0474-470 67
magnus.jonsson@uppvidinge.se

Planerare
Annelie Martinsson
Telefon: 0474-470 24
annelie.martinsson@uppvidinge.se

Receptionen, kommunhuset
Telefon: 0474-470 38
receptionen@uppvidinge.se

Personal

Personalchef
Cecilia Bülow
Telefon: 0474-470 23
cecilia.bulow@uppvidinge.se

Ekonomi

Ekonomichef
Silja Savela
Telefon: 0474-470 14
silja.savela@uppvidinge.se

IT- och upphandling

IT- och upphandlingschef
Niklas Jansson
Telefon: 0474-470 34

Webbadministratör
Hannah Bengtsson
Telefon: 0474-470 15
hannah.bengtsson@uppvidinge.se

Valkansli

Telefon: 073-412 51 18
vn@uppvidinge.se

Dataskyddsombud

Dataskyddsombud
Thina Rydell
Telefon: 0481-452 30
dataskyddsombud@nybro.se

Näringsliv och arbete

Näringslivsutvecklare
Magnus Jonsson, 0474-470 67
magnus.jonsson@uppvidinge.se

Personalchef
Cecilia Bülow, 0474-470 23
cecilia.bulow@uppvidinge.se

Förskola och skola

Gemensam e-postadress för Barn- och utbildningsförvaltningen: bun@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef
Niclas Bjälkenborn
Telefon: 0474-476 40
niclas.bjalkenborn@uppvidinge.se

Utvecklingsledare
Katja Schönbeck
Telefon: 0474-476 43
katja.schonbeck@uppvidinge.se

Förvaltningskoordinator
Fanni Nilsson
Telefon: 0474-476 41
fanni.nilsson@uppvidinge.se

Integrationssamordnare
Elias Ahlström
Telefon: 070-849 01 19
elias.ahlstrom@uppvidinge.se

Förvaltningsadministratör
Johanna Jonsson
Telefon: 0474-476 39
johanna.jonsson@uppvidinge.se

Skolskjutshandläggare
Telefon: 0474-476 42
skolskjuts@uppvidinge.se

Uppvidinge gymnasieskola

Adress: Floragatan 2, 364 31 Åseda

Rektor Uppvidinge gymnasieskola
Caj Stigson
Telefon: 0474-472 00
caj.larsson@uppvidinge.se

Biträdande rektor Uppvidinge gymnasieskola
Nina Ståhlgren
Telefon: 0474-471 32
nina.stahlgren@uppvidinge.se 

Studie- och yrkesvägledare Uppvidinge gymnasieskola
Martina Winsth
Telefon: 0474  472 02, 073-361 86 92
martina.winsth@uppvidinge.se

Muhamed Asllani
Telefon: 0474  472 02, 073-361 86 92
muhamed.asllani@uppvidinge.se

Administratörer Uppvidinge gymnasieskola och vuxenutbildning
Anette Valentin, gymnasiet
Telefon: 0474 472 01
anette.valentin@uppvidinge.se

Elisabeth Lindberg, vuxenutbildning
Telefon: 0474 471 33
elisabeth.lindberg@uppvidinge.se

Fler kontakter på Uppvidinge gymnasieskola

Grundskolor

Sjukanmälan alla skolor
Telefon: 0515-777 329

Alstermoskolan F-6

Adress: Skolgatan 1, 364 43 Alstermo

Rektor Alstermoskolan F-6
Rolf Bonnevier
Telefon: 0474-474 76, 070-315 75 08
rolf.bonnevier@uppvidinge.se

Fler kontakter på Alstermoskolan

Lenhovdaskolan F-6

Adress: Kyrkogatan 5, 364 41 Lenhovda 

Rektor Lenhovdaskolan F-6
Sara Klaeson
Telefon: 0474-473 86, 070-315 75 06
sara.klaeson@uppvidinge.se

Fler kontakter på Lenhovdaskolan

Grundsärskolan

Adress: Kyrkogatan 5, 364 41 Lenhovda

Rektor grundsärskolan
Sara Klaeson
Telefon: 0474-473 86, 070-315 75 06
sara.klaeson@uppvidinge.se

Nottebäckskolan F-6

Adress: Klavrevägen 32, box 44, 364 44 Norrhult

Rektor Nottebäckskolan F-6
Wenche Hermansen
Telefon: 0474-472 49
wenche.hermansen@uppvidinge.se

Fler kontakter på Nottebäckskolan

Åsedaskolan F-9

Adress: Östra kyrkogatan 7, 364 21 Åseda

Rektor Åsedaskolan F-6
Lena Colliander Nelson
Telefon: 0474-476 45, 070-315 75 95
lena.colliander-nelson@uppvidinge.se

Rektor Åsedaskolan 7-9 (tillförordnad)
Ann-Charlotte Elmbro
Telefon: 0474 471 04
ann-charlotte.elmbro@uppvidinge.se

Fler kontakter på Åsedaskolan F-6

Fler kontakter på Åsedaskolan 7-9

Älghultskolan 7-9

Adress: Högsbyvägen 5, 364 95 Älghult

Rektor Älghultskolan 7-9
Magnus Assarsson
Telefon: 0474-474 14, 070-315 75 03
magnus.assarsson@uppvidinge.se

Fler kontakter på Älghultskolan

Grundsärskolan 7-9

Adress: Högsbyvägen 5, 364 95 Älghult

Rektor grundsärskolan 7-9
Magnus Assarsson
Telefon: 0474-474 14, 070-315 75 03
magnus.assarsson@uppvidinge.se

Förskolor

Förskolechef södra området
Anna Andrén
Telefon: 0474-473 87, 070-315 75 07
ann-charlotte.andren@uppvidinge.se

Junibacken

Adress: Skolgatan 3, 364 43 AlstermoJunibacken

Fler kontakter på Junibacken

Uven

Adress: Skolgatan 3, 364 97 Fröseke

Fler kontakter på Uven

Svalan

Adress: Klavrevägen 32, 364 44 Norrhult

Fler kontakter på Svalan

Vintergatan

Adress: Villagatan 5, 360 73 Lenhovda

Fler kontakter på Vintergatan

Älgalyckan

Adress: Högsbyvägen 3, 364 95 Älghult

Fler kontakter på Älgalyckan

Förskolechef norra området
Ann Axelsson
Telefon: 0474-476 70, 070-315 75 09
ann.axelsson@uppvidinge.se

Björkåkra

Adress: Ekvägen 1, 364 30 Åseda

Fler kontakter på Björkåkra

Gläntan

Adress: Karlagatan 37, 364 31 Åseda

Fler kontakter på Gläntan

Elevhälsa och hälsovård

Adress: Östra kyrkogatan 7, 364 21 Åseda

Verksamhetschef
Yvonne Petersson
Telefon: 0474-471 22, 072-156 14 48
yvonne.petersson@uppvidinge.se

Fler kontakter till Elevhälsa och hälsovård

Kulturskola

Adress: Olofsgatan 17, 364 21 Åseda

Kulturskolechef
Mona B. Klöfver
Telefon: 0474-471 22, 072-156 14 48
mona.klofver@uppvidinge.se

Stöd och omsorg

Gemensam e-postadress för Socialförvaltningen: socialkontoret@uppvidinge.se

Mottagningsfunktion individ- och familjeomsorg

Mottagningsfunktionen tar emot alla nya ärenden

Via kommunens växel, telefon: 0474-470 00
Telefontid: måndag-torsdag 08.00-16.30, fredagar 8.00-16.00
socialkontoret@uppvidinge.se

Ekonomiskt bistånd

Vid pågående ärenden

Via kommunens växel, telefon: 0474-470 00
Telefontid: Måndag, tisdag, torsdag, fredag 08.30-09.30

Övergripande funktioner stöd och omsorg

Förvaltningschef socialförvaltningen
Annie-Lie Jarhult
Telefon: 0474-473 71
annie-lie.jarhult@uppvidinge.se

Individ- och familjeomsorgschef
Hanna Neuwirth
Telefon: 0474-472 86
hanna.neuwirth@uppvidinge.se

Vård- och omsorgschef
Anette Cronholm
Telefon: 0474-472 60
annette.cronholm@uppvidinge.se

Hälso- och sjukvårdschef
Lena Danielsson
Telefon: 0474-472 81
lena.danielsson@uppvidinge.se

Budget- och skuldrådgivare
Leena Bergkvist
Telefon: 0474-470 53
leena.bergkvist@uppvidinge.se

Medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS)
Lena Bodin
Telefon: 0474-473 37
lena.bodin@uppvidinge.se

Socialt ansvarig samordnare (SAS)
Annie Ingelskog
Telefon: 0474-472 79
annie.ingelskog@uppvidinge.se

Anhörigsamordnare
Hanna Johansson
Telefon: 0474-473 95
hanna.johansson@uppvidinge.se

Nämndsekreterare
Emma Majlöv Modig
Telefon: 0474-472 82
emma.majlov-modig@uppvidinge.se

Överförmyndarhandläggare
Marita Haraldsson
Telefon: 0481-452 51 (telefontid vardagar 10.00-12.00)
marita.haraldsson@nybro.se

Enhetschefer socialförvaltningen

Enhetschef dagverksamhet och hemgångsstödjande team
Joachim Åberg
Telefon: 0474-473 29
joachim.aberg@uppvidinge.se

Enhetschef hemtjänsten
Annica Tränk
Telefon: 0474-473 34
annica.trank@uppvidinge.se

Enhetschef Lingården
Annelie Nyström
Telefon: 0474-473 28
annelie.nystrom@uppvidinge.se

Enhetschef Olofsgården
Carolin Andreasson
Telefon: 0474-471 54
caroline.andreasson@uppvidinge.se

Enhetschef Solgården
Anna-Lena Thoren
Telefon: 0474-472 24
anna-lena.thoren@uppvidinge.se

Enhetschef Storgården
Louise Thuresson
Telefon 0474-474 36
louise.thuresson@uppvidinge.se

Enhetschef gruppbostäder och Videbo
Amanda Lindwall
Telefon: 0474-473 81
amanda.lindwall@uppvidinge.se

Enhetschef gruppbostäder
Mira Drazic
Telefon: 0474-473 73
mira.drazic@uppvidinge.se

Enhetschef daglig verksamhet
Amanda Lindwall
Telefon: 0474-473 81
amanda.lindwall@uppvidinge.se

Enhetschef öppenvården
Pia Lindgren
Telefon: 0474-471 90
pia.lindgren@uppvidinge.se

Bistånds- och LSS-handläggare

Biståndshandläggare

Telefontid: 08.30-9.30

Biståndshandläggare Åseda
Christina Törnqvist
Telefon: 0474-473 90
christina.tornqvist@uppvidinge.se

Biståndshandläggare Älghult och Norrhult
Jessica Hag
Telefon: 0474-473 91
jessica.hag@uppvidinge.se

Biståndshandläggare Lenhovda och Klavreström
Linnéa Lundgren
Telefon: 0474-472 95
linnea.lundgren@uppvidinge.se

LSS-handläggare

Telefontid: 08.30-9.30

Sabina Rosén
Telefon: 0474-473 92
sabina.rosen@uppvidinge.se

Carina Petersson
Telefon: 0474-472 91
carina.Petersson@uppvidinge.se

Distriktsrehab

Telefon: 0474-473 47
Telefontid vardagar 08.00-09.00

Hemsjukvård

Telefontid vardagar: 09.30-10.00 (Åseda, Norrhult, Lenhovda) Telefontid vardagar: 07.30-08.00 (Älghult)

Hemsjukvård Åseda
Telefon: 0474-471 62

Hemsjukvård Norrhult
Telefon: 0474-472 32

Hemsjukvård Lenhovda
Telefon: 0474-473 27

Hemsjukvård Älghult
Telefon: 0481-474 35

Etablering och arbetsmarknad

Avdelningschef etablerings- och arbetsmarknadsavdelningen (tillförordnad)
Tomas Lindahl
Telefon: 0474-472 62
tomas.blad-lindahl@uppvidinge.se

Enhetschef arbetsmarknadsenheten Uppjobb
Martina Gustafsson (föräldraledig)
Telefon: 073-850 42 17
martina.gustafsson@uppvidinge.se

Enhetschef arbetsmarknadsenheten Uppjobb (tillförordnad)
Henrik Le Cleach
Telefon: 0474-476 11
henrik.le-cleach@uppvidinge.se

Kost

Avdelningschef/enhetschef kost Lenhovda
Annika Gill
Telefon: 0474-473 36
annika.gill@uppvidinge.se

Avdelningschef/enhetschef kost Åseda
Per Lindgren
Telefon: 0474-471 61
per.lindgren@uppvidinge.se

Enhetschef kost Älghult
Ing-Marie Jonsson
Telefon: 0474-474 34
ing-marie.jonsson@uppvidinge.se

Enhetschef kost Norrhult
Lis Wilsson
Telefon: 0474-472 28
lis.wilsson@uppvidinge.se

Bo, bygga och miljö

Förvaltningschef miljö- och byggnadsförvaltningen
Karin Holst
Telefon:0474-470 84
karin.holst@uppvidinge.se

Förvaltningschef samhällsserviceförvaltningen (tillförordnad)
Patrik Ivarsson
Telefon: 0474-470 13
patrik.ivarsson@uppvidinge.se

Tekniska avdelningen

Gemensam e-postadress till tekniska avdelningen: tekniska.avdelningen@uppvidinge.se

Kundtjänst Tekniska avdelningen
Telefon: 0474-470 75

Teknisk chef
Staffan Åberg
Telefon: 0474-470 77
staffan.aberg@uppvidinge.se

Handläggare för abonnentfrågor
Carina Lindau
Telefon: 0474-470 63
tekniska.avdelningen@uppvidinge.se

Miljö- och byggnadsförvaltningen

Gemensam e-postadress till Miljö- och byggnadsförvaltningen: mbn@uppvidinge.se

Byggnadsinspektör
Linn Bengtsson
Telefon: 0474-470 69
linn.bengtsson@uppvidinge.se

Byggadministratör
Jonas Karlsson
Telefon: 0474-470 72
jonas.karlsson@uppvidinge.se

Kart-, mät- och GIS-ansvarig
Henrik Johansson
Telefon: 0474-470 71
henrik.johansson@uppvidinge.se

Planarkitekt
Oskar Johansson
Telefon: 0474-470 68
oskar.johansson@uppvidinge.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Per-Ove Oscarsson
Telefon: 0474-470 82
per-ove.oskarsson@uppvidinge.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Johanna Hermansson
Telefon: 0474-470 83
johanna.hermansson@uppvidinge.se

Livsmedelsinspektör
Katrin Thydén
Telefon: 0474-470 80
katrin.thyden@uppvidinge.se

Nämndsekreterare
Marcus Landley
Telefon: 0474-470 70
marcus.landley@uppvidinge.se

Uppleva och göra

Gemensam e-postadress till Kultur- och fritidsavdelningen: kulturochfritid@uppvidinge.se

Avdelningen för kultur och fritid

Kultur- och fritidschef
Per Gjörloff
Telefon: 0474-470 33
per.gjorloff@uppvidinge.se

Kultur- och fritidskonsulent
Sophie Palm
Telefon: 0474-470 31
sophie.palm@uppvidinge.se

Turistinformation

Receptionen kommunhuset
Telefon: 0474-470 38
receptionen@uppvidinge.se

Förtroendevalda

Kommunfullmäktige

Ordförande
Peter Skog Lindman (S)
Telefon: 070-514 71 01
peter.skog-lindman@uppvidinge.se

Vice ordförande
Ingrid Hugosson (C)
Telefon: 073-202 12 67
ingrid.hugosson@uppvidinge.se

Andre vice ordförande
Kerstin Ljungqvist (SD)
kerstin.ljungqvist@uppvidinge.se

Kommunstyrelsen

Ordförande
Niklas Jonsson (S)
Telefon: 0474-470 35, 070-543 55 60
niklas.jonsson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Anders Käll (M)
Telefon: 0474-470 30
anders.kall@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsnämnden

Ordförande
Jan Wernström (S)
Telefon: 070-523 51 91
jan.wernstrom@uppvidinge.se

Vice ordförande
Margareta Schlee (M)
Telefon:  070-677 71 51
margareta.schlee@uppvidinge.se

Socialnämnden

Ordförande
Lars-Eric Hammarström (S)
Telefon: 070-593 73 19
lars-erik.hammarstrom@uppvidinge.se

Vice ordförande
Carl Krekola (M)
Telefon: 070-277 54 13
carl.krekola@uppvidinge.se

Miljö- och byggnadsnämnden

Ordförande
Marie Hammarström-Linnér (S)
Telefon:
marie.hammarstrom-linner@uppvidinge.se

Vice ordförande
Mikael Thelander (M)
Telefon:
mikael.thelander@uppvidinge.se

Krisledningsnämnden/Kommunstyrelsens arbetsutskott

Ordförande
Niklas Jonsson (S)
Telefon: 0474-470 35, 070-543 55 60
niklas.jonsson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Anders Käll (M)
Telefon: 0474-470 30
anders.kall@uppvidinge.se

Valnämnden

Ordförande
Bjarne Svensson (S)
Telefon: 0474-716 32
bjarne.svensson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Carl Krekola (M)
Telefon: 070-277 54 13
carl.krekola@uppvidinge.se