Kontakt och öppettider

Välkommen till Uppvidinge kommun!

Kontakt

Uppvidinge kommun

Box 59, 364 21 Åseda
Besöksadress: Kyrkbacken, Åseda

Telefon växel: 0474-470 00
Fax: 0474-470 01
E-post: info@uppvidinge.se

Hitta till kommunhuset Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Socialförvaltningen

Box 43, 364 03 Lenhovda
Besöksadress: Storgatan 29, Lenhovda

Telefon växel: 0474-470 00
Fax: 0474-472 84
E-post: socialkontoret@uppvidinge.se


Fakturainformation

Organisationsnummer: 212000-0605

Stöd och hjälp med telefonsamtal

Om du har en funktionsnedsättning eller är i behov av stöd eller hjälp i telefonsamtal kan du ringa till oss på Uppvidinge kommun med hjälp av Post- och telestyrelsens (PTS) kostnadsfria samtalsförmedlande tjänster. Alla uppgifter om detta hittar du på följande sida:

Stöd och hjälp med telefonsamtal

Öppettider

Här nedanför hittar du öppettider för växel, reception i kommunhuset, reception på Socialförvaltningen och länkar till öppattider för Linneberga återvinningscentral och Uppvidinge bibliotek.

Öppettider

Växeln

Måndag-torsdag: 08.00-12.00, 13.00-16.30 (vecka 26-32 stänger växeln klockan 16.00)
Fredag: 08.00-12.00, 13.00-16.00.
Dag före helgdag, dag före julafton och nyårsafton samt på klämdagar: 08.00-12.00.

Receptionen kommunhuset i Åseda

Måndag-torsdag: 08.00-12.00, 12.45-16.00 (vecka 27-31 stänger receptionen 15.00)
Fredag: 08.00-12.00, 12.45-15.00
Dag före helgdag, dag före julafton och nyårsafton samt på klämdagar: 08.00-12.00.

Receptionen Socialförvaltningen i Lenhovda

Måndag-fredag 08.30-11.30.

Linneberga återvinningscentral

Öppettiderna för Linneberga återvinningscentral hittar du på Kretslopp Sydosts webbplats:

Återvinningscentraler Kretslopp Sydost Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Uppvidinge bibliotek

För bibliotekens öppettider, se Uppvidinge biblioteks webbplats:

Uppvidinge bibliotek Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Personal

Här finns kontaktuppgifter till ofta efterfrågade personer. E-postadress till tjänstemän skrivs enligt principen förnamn.efternamn@uppvidinge.se

Kommun och politik

Gemensam e-postadress för kommunledningsförvaltningen: ledningskontoret@uppvidinge.se

Kommunalråd
Niklas Jonsson (S)
Telefon: 0474-470 35, 070-543 55 60
niklas.jonsson@uppvidinge.se

Oppositionsråd
Anders Käll (M)
Telefon: 0474-470 30
anders.kall@uppvidinge.se

Kommunchef
Anne Hallberg
Telefon: 0474-470 25
anne.hallberg@uppvidinge.se

Kommunkansliet

Beredskapssamordnare
Charlott Åberg
Telefon: 0474-470 64
charlott.aberg@uppvidinge.se

Kommunikationsansvarig
Anna Tigerström
Telefon: 0474-470 32, 076-898 74 26
anna.johansson-tigerstrom@uppvidinge.se

Kommunsekreterare
Alexander Arbman
Telefon: 0474-470 29
alexander.arbman@uppvidinge.se

Nämndsekreterare
Nathalie Gunnarsson
Telefon: 0474-470 11
nathalie.gunnarsson@uppvidinge.se

Näringslivsutvecklare
Magnus Jonsson
Telefon: 0474-470 67
magnus.jonsson@uppvidinge.se

Planerare
Vakant
Telefon: 0474-470 24

Utvecklingsstrateg
Therese Magnusson
Telefon: 0474-470 20
therese.magnusson@uppvidinge.se

Digitaliseringsledare
Hannah Bengtsson
Telefon: 0474-470 15
hannah.bengtsson@uppvidinge.se

Handläggare
Patrik Ivarsson
Telefon: 0474-470 34
patrik.ivarsson@uppvidinge.se

Receptionen, kommunhuset
Telefon: 0474-470 38
receptionen@uppvidinge.se

HR

HR-chef
Annika Edvardsson
Telefon: 0474-470 23
annika.edvardsson@uppvidinge.se

Ekonomi

Ekonomichef
Silja Savela
Telefon: 0474-470 14
silja.savela@uppvidinge.se

Upphandlare
Sara Lif Andersson
Telefon: 0474-470 37
sara.lif-andersson@uppvidinge.se

Valkansli

Telefon: 073-064 34 28
vn@uppvidinge.se

Dataskyddsombud

Dataskyddsombud
Thina Rydell
Telefon: 0481-452 30
dataskyddsombud@nybro.se

Näringsliv och arbete

Näringslivsutvecklare
Magnus Jonsson
Telefon: 0474-470 67
magnus.jonsson@uppvidinge.se

HR-chef
Annika Edvardsson
Telefon: 0474-470 23
annika.edvardsson@uppvidinge.se

Förskola och skola

Gemensam e-postadress för Barn- och utbildningsförvaltningen: bun@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsförvaltningen

Förvaltningschef
Bodil Gustafsson
Telefon: 0474-476 40
bodil.gustafsson@uppvidinge.se

Utvecklingsledare
Katja Schönbeck
Telefon: 0474-476 43
katja.schonbeck@uppvidinge.se

Utvecklingsledare mot förskola och fritidshem
Lena Bergemalm
Telefon: 0474-476 49
lena.bergemalm@uppvidinge.se

Förvaltningssekreterare
Johanna Karlén
Telefon: 0474-476 41
johanna.karlen@uppvidinge.se

Integrationssamordnare
Elias Ahlström
Telefon: 0474-476 37
elias.ahlstrom@uppvidinge.se

Förvaltningsadministratör
Johanna Jonsson
Telefon: 0474-476 39
johanna.jonsson@uppvidinge.se

Skolskjutssamordnare
Elias Ahlström
Telefon: 0474-476 37
skolskjuts@uppvidinge.se


Administratörer för grundskola, fritidshem och förskola

Lenhovdaskolan - Uppvidinge grundsärskola - Nottebäckskolan
Ekens fritidshem - Tornsvalans fritidshem
Vintergatans förskola - Svalans förskola

Filippa Eiderbrant
Telefon: 0474-473 84
filippa.eiderbrant@uppvidinge.se

Åsedaskolan 7-9
Anette Valentin
Telefon: 0474-471 06
anette.valentin@uppvidinge.se

Åsedaskolan F-6 - Åbackens fritidshem
Gläntans förskola -
Björkåkra förskola
Annika Berglund
Telefon: 0474-471 08
annika.berglund@uppvidinge.se

Alstermoskolan - Älghultskolan - Regnbågens fritidshem Älgalyckans fritidshem - Junibackens förskola - Älgalyckans förskola
Johanna Höglander
Telefon: 0474-474 02
johanna.hoglander@uppvidinge.se


Uppvidinge lärcenter

Postadress: Box 59, 364 21 Åseda
Besöksadress: Floragatan 2, 364 31 Åseda

Rektor
Caj Larsson (Stigson)
Telefon: 0474-472 00
caj.larsson@uppvidinge.se

Studie- och yrkesvägledare
Peter Johansson
Telefon: 0474-472 02
syv@uppvidinge.se

Administratör
Elisabeth Lindberg, vuxenutbildning
Telefon: 0474-471 33
elisabeth.lindberg@uppvidinge.se

Planerare
Sasa Lazarov
Telefon: 0474-472 12
sasa.lazarov@uppvidinge.se
Fler kontakter på Uppvidinge lärcenter


Grundskolor

Sjukanmälan alla skolor

Telefon: 0515-777 329


Alstermoskolan F-6

Besöks- och postadress: Skolgatan 1, 364 43 Alstermo

Rektor
Magnus Assarsson
Telefon: 0474-474 76
magnus.assarsson@uppvidinge.se
Fler kontakter på Alstermoskolan


Lenhovdaskolan F-6

Besöks- och postadress: Kyrkogatan 5, 364 41 Lenhovda 

Rektor
Sara Klaeson
Telefon: 0474-473 86
sara.klaeson@uppvidinge.se
Fler kontakter på Lenhovdaskolan


Uppvidinge grundsärskola

Besöks- och postadress: Hasslavägen 1, 364 41 Lenhovda

Rektor
Wenche Hermansen
Telefon: 0474-473 67
wenche.hermansen@uppvidinge.se
Fler kontakter på Uppvidinge grundsärskola


Nottebäckskolan F-6

Besöks- och postadress: Klavrevägen 32, 364 44 Norrhult

Rektor
Nina Ståhlgren
Telefon: 0474-472 49
nina.stahlgren@uppvidinge.se
Fler kontakter på Nottebäckskolan


Åsedaskolan F-6

Postadress: Box 59, 364 21 Åseda
Besöksadress: Östra kyrkogatan 7, 364 30 Åseda

Rektor
Malin Johansson
Telefon: 0474-476 45
malin.johansson1@uppvidinge.se
Fler kontakter på Åsedaskolan F-6


Åsedaskolan 7-9

Postadress: Box 59, 364 21 Åseda
Besöksadress: Östra kyrkogatan 7, 364 30 Åseda

Rektor
Eva Thörn
Telefon: 0474-471 04
eva.thorn@uppvidinge.se
Fler kontakter på Åsedaskolan 7-9


Älghultskolan 7-9

Besöks- och postadress: Högsbyvägen 5, 364 95 Älghult

Rektor
Magnus Assarsson
Telefon: 0474-474 14
magnus.assarsson@uppvidinge.se
Fler kontakter på Älghultskolan

Förskolor

Södra området

Rektor
Stephan Saingam Berglund
Telefon: 0474-473 87
stephan.saingam-berglund@uppvidinge.se

Junibacken
Besöks- och postadress: Skolgatan 3, 364 43 Alstermo
Fler kontakter på Junibacken

Älgalyckan
Besöks- och postadress: Högsbyvägen 3, 364 95 Älghult
Fler kontakter på Älgalyckan


Västra området

Rektor
Anna Vinqvist
Telefon: 0474-476 38
anna.vinqvist@uppvidinge.se

Svalan
Besöks- och postadress: Klavrevägen 32, 364 44 Norrhult
Fler kontakter på Svalan

Vintergatan
Besöks- och postadress: Villagatan 5, 364 42 Lenhovda
Fler kontakter på Vintergatan


Norra området

Rektor
Ann Axelsson
Telefon: 0474-476 70
ann.axelsson@uppvidinge.se

Björkåkra
Adress: Ekvägen 1, 364 30 Åseda
Fler kontakter på Björkåkra

Gläntan
Adress: Karlagatan 37, 364 31 Åseda
Fler kontakter på Gläntan


Elevhälsa och hälsovård

Adress: Östra kyrkogatan 7, 364 30 Åseda 

Verksamhetschef
Yvonne Petersson
Telefon: 0474-471 22
yvonne.petersson@uppvidinge.se

Kommunalt aktivitetsansvar
Linnéa Knutsson
Telefon: 0474-472 14
linnea.knutsson@uppvidinge.se
Fler kontakter till Elevhälsa och hälsovård


Uppvidinge kulturskola

Besöksadress: Olofsgatan 17, 364 30 Åseda
Postadress: Box 59, 364 21 Åseda

Kulturskolechef
Mona B. Klöfver
Telefon: 0474-471 40
mona.klofver@uppvidinge.se

Administratör
Anette Valentin
Telefon: 0474-471 41
E-post: kulturskolan@uppvidinge.se

Stöd och omsorg

Gemensam e-postadress för Socialförvaltningen: socialkontoret@uppvidinge.se

Mottagningsfunktion individ- och familjeomsorg

Mottagningsfunktionen tar emot alla nya ärenden

Via kommunens växel, telefon: 0474-470 00
Telefontid: måndag-torsdag 08.00-16.00 fredagar 8.00-15.00
socialkontoret@uppvidinge.se

Ekonomiskt bistånd/ Försörjningsstöd

Vid pågående ärenden

Via kommunens växel, telefon: 0474-470 00
Telefontid: Måndag, tisdag, torsdag, fredag 08.30-09.30

Övergripande funktioner stöd och omsorg

Förvaltningschef socialförvaltningen
Annie-Lie Jarhult
Telefon: 0474-473 71
annie-lie.jarhult@uppvidinge.se

Individ- och familjeomsorgschef
Ulla-Karin Alnebo
Telefon: 0474-472 86
ulla-karin.alnebo@uppvidinge.se

Omsorgschef
Anette Cronholm
Telefon: 0474-472 60
annette.cronholm@uppvidinge.se

Hälso- och sjukvårdschef
Birthe Björkenstock
Telefon: 0474-472 81
birthe.bjorkenstock@uppvidinge.se

Budget- och skuldrådgivare
Selmon Rama
Telefon: 0474-470 53
selmon.rama@uppvidinge.se

Medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS)
Lena Bodin
Telefon: 0474-473 37
lena.bodin@uppvidinge.se

Socialt ansvarig samordnare (SAS)
Annie Ingelskog
Telefon: 0474-472 79
annie.ingelskog@uppvidinge.se

Anhörigsamordnare
Hanna Johansson
Telefon: 0474-473 95
hanna.johansson@uppvidinge.se

Förvaltningssekreterare
Linda Rikardsson
Telefon: 0474-472 82
linda.rikardsson@uppvidinge.se

Överförmyndarhandläggare
Katarina Gasslander
Telefon: 0474-470 09 (telefontid vardagar 10.00-12.00)
katarina.gasslander@nybro.se

Enhetschefer socialförvaltningen

Enhetschef hemtjänsten Norrhult/Åseda
Huanita Huzejrovic
Telefon: 0474-473 34
huanita.huzejrovic@uppvidinge.se

Enhetschef hemtjänsten Lenhovda/Älghult
Rosita Holmberg
Telefon: 0474-473 08
rosita.holmberg@uppvidinge.se

Enhetschef Lingården, Lenhovda
Emina Mahmutovic
Telefon: 0474-473 28
emina.mahmutovic@uppvidinge.se

Enhetschef Olofsgården, Åseda
Jasmina Selimovic
Telefon: 0474-471 54
jasmina.selimovic@uppvidinge.se

Enhetschef Solglimten, Norrhult
Jasmina Selimovic
Telefon: 0474-472 24
jasmina.selimovic@uppvidinge.se

Enhetschef Storgården, Älghult
Lucky Sjöö
Telefon 0474-474 36
lucky.sjoo@uppvidinge.se

Enhetschef daglig verksamhet, LSS, personlig assistans och Videbo
Amanda Lindvall
Telefon: 0474-473 81
amanda.lindvall@uppvidinge.se

Enhetschef gruppbostäder
Mira Drazic
Telefon: 0474-473 73
mira.drazic@uppvidinge.se

Enhetschef öppenvården
Pia Lindgren
Telefon: 0474-471 90
pia.lindgren@uppvidinge.se

Bistånds- och LSS-handläggare

Biståndshandläggare Åseda
0474-473 90

Biståndshandläggare Älghult och Norrhult
0474-473 91

Biståndshandläggare Lenhovda och Klavreström
0474-472 95

LSS och Socialpsykiatrihandläggare
Telefon: 0474-473 92
Telefon: 0474-472 91

Distriktsrehab

Telefon: 0474-473 47
Telefontid vardagar 08.00-09.00

Hemsjukvård

Telefontid vardagar: 09.30-10.00 (Åseda, Norrhult, Lenhovda) Telefontid vardagar: 07.30-08.00 (Älghult)

Hemsjukvård Åseda
Telefon: 0474-471 62

Hemsjukvård Norrhult
Telefon: 0474-472 32

Hemsjukvård Lenhovda
Telefon: 0474-473 27

Hemsjukvård Älghult
Telefon: 0481-474 35

Etablering och arbetsmarknad

Enhetschef etablerings- och arbetsmarknadsavdelningen
Martina Gustafsson
Telefon: 0474-470 90
martina.gustafsson@uppvidinge.se

Kost

Avdelningschef/enhetschef kost Åseda
Per Lindgren
Telefon: 0474-471 61
per.lindgren@uppvidinge.se

Enhetschef kost Älghult
Ing-Marie Jonsson
Telefon: 0474-474 34
ing-marie.jonsson@uppvidinge.se

Enhetschef kost Norrhult
Lis Wilsson
Telefon: 0474-472 28
lis.wilsson@uppvidinge.se

Bo, bygga och miljö

Förvaltningschef miljö- och byggnadsförvaltningen
Karin Holst
Telefon: 0474-470 84
karin.holst@uppvidinge.se

Tillförordnad förvaltningschef samhällsserviceförvaltningen
Ove Dahl
Telefon: 0474-470 13
ove.dahl@uppvidinge.se

Tekniska avdelningen

Gemensam e-postadress till tekniska avdelningen: tekniska.avdelningen@uppvidinge.se

Kundtjänst Tekniska avdelningen
Telefon: 0474-470 75

Arbetsledare
Lars Axelsson
Telefon: 0474-470 76
lars.axelsson@uppvidinge.se

Handläggare för abonnentfrågor
Carina Lindau
Telefon: 0474-470 63
tekniska.avdelningen@uppvidinge.se

Miljö- och byggnadsförvaltningen

Gemensam e-postadress till Miljö- och byggnadsförvaltningen: mbn@uppvidinge.se

Byggnadsinspektör
John Pettersson
Telefon: 0474-470 69
john.pettersson@uppvidinge.se

Byggadministratör
Jonas Karlsson
Telefon: 0474-470 72
jonas.karlsson@uppvidinge.se

Kart-, mät- och GIS-ansvarig
Henrik Johansson
Telefon: 0474-470 71
henrik.johansson@uppvidinge.se

Planarkitekt
Oskar Johansson
Telefon: 0474-470 68
oskar.johansson@uppvidinge.se

Planarkitekt
Magnus Josefsson
Telefon: 0474-470 73
magnus.josefsson@uppvidinge.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Per-Ove Oscarsson
Telefon: 0474-470 82
per-ove.oskarsson@uppvidinge.se

Miljö- och hälsoskyddsinspektör
Mattias Pedersen
Telefon: 0474-470 83
mattias.pedersen@uppvidinge.se

Livsmedelsinspektör
Karin Settersjö
Telefon: 0474-470 80
karin.settersjo@uppvidinge.se

Förvaltningssekreterare
Sara Malek
Telefon: 0474-470 70
sara.malek@uppvidinge.se

Uppleva och göra

Gemensam e-postadress till Kultur- och fritidsavdelningen: kulturochfritid@uppvidinge.se

Avdelningen för kultur och fritid

Kultur- och fritidschef
Kasia Musial-Lilja
Telefon: 0474-470 33
kasia.musial-lilja@uppvidinge.se

Kultur- och fritidskonsulent
Sophie Palm
Telefon: 0474-470 31
sophie.palm@uppvidinge.se

Turistinformation

Receptionen kommunhuset
Telefon: 0474-470 38
receptionen@uppvidinge.se

Förtroendevalda

Kommunfullmäktige

Ordförande
Peter Danielsson
Telefon: 072-365 49 81
peter.danielsson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Ingrid Hugosson (C)
Telefon: 073-202 12 67
ingrid.hugosson@uppvidinge.se

Andre vice ordförande
Kerstin Ljungqvist (-)
kerstin.ljungqvist@uppvidinge.se

Kommunstyrelsen

Ordförande
Niklas Jonsson (S)
Telefon: 0474-470 35, 070-543 55 60
niklas.jonsson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Anders Käll (M)
Telefon: 0474-470 30
anders.kall@uppvidinge.se

Barn- och utbildningsnämnden

Ordförande
Jan Wernström (S)
Telefon: 070-523 51 91
jan.wernstrom@uppvidinge.se

Vice ordförande
Margareta Schlee (M)
Telefon:  070-677 71 51
margareta.schlee@uppvidinge.se

Socialnämnden

Ordförande
Lars-Eric Hammarström (S)
Telefon: 070-593 73 19
lars-erik.hammarstrom@uppvidinge.se

Vice ordförande
Carl Krekola (M)
Telefon: 070-277 54 13
carl.krekola@uppvidinge.se

Miljö- och byggnadsnämnden

Ordförande
Marie Hammarström-Linnér (S)
Telefon: 070-304 53 88
marie.hammarstrom-linner@uppvidinge.se

Vice ordförande
Mikael Thelander (M)
Telefon: 073-093 59 57
mikael.thelander@uppvidinge.se

Krisledningsnämnden/Kommunstyrelsens arbetsutskott

Ordförande
Niklas Jonsson (S)
Telefon: 0474-470 35, 070-543 55 60
niklas.jonsson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Anders Käll (M)
Telefon: 0474-470 30
anders.kall@uppvidinge.se

Valnämnden

Ordförande
Bjarne Svensson (S)
Telefon: 070-269 8144
bjarne.svensson@uppvidinge.se

Vice ordförande
Carl Krekola (M)
Telefon: 070-277 54 13
carl.krekola@uppvidinge.se

Revisorerna

Ordförande
Åke Carlson (C)
ake.carlson@uppvidinge.se

Lyssna